Soru-Cevap

Soru ve Cevaplar

Satış öncesi ve sonrası en çok sorulan soruların cevaplarını bu bölümde bulabilirsiniz.

Aramış olduğunuz birçok sorunun cevabını bu bölümümüzde bulabilirsiniz, lütfen sorularınızı iletmeden önce bu bölümümüzü inceleyiniz.


IPTV Nedir?
IPTV, televizyon yayıncılığının yükselen trendleri arasındaki yerini çoktan aldı. Artık internet bağlantısı olan herkes televizyon izleme şansını da yakalıyor. Türkiye’de kabul görmesi biraz zaman alsa da, kısa zamanda insanların ilgisini çeken bir teknoloji oldu. IPTV adından da anlaşılacağı üzere Internet Protocol Television kelimesinin kısaltmasıdır.

IPTV Nasıl Çalışır?
IPTV’nin çalışma mantığı oldukça basittir. Televizyon yayınını sağlayan firma üzerinden size özel bir veri yolu kanalıyla internet bağlantısı ile yayın size ulaştırılır. Bu yayını izleyebilmek için uyumlu bir cihaza sahip olmak gerekmektedir. Yeni çıkan teknolojik televizyonlarda bu cihaz veya yazılım televizyonun içinde Smart TV olarak entegre edilmiş şekilde geliyor.
Bununla birlikte direkt olarak özel programlarımız ile cep telefonlarınızdan veya bilgisayarınızdan da izleyebilmek mümkün.

IPTV’nin Avantajları Nelerdir?
IPTV Kullanmak için herhangi bir karasal anten ya da uydu antenine ihtiyaç duymuyorsunuz. Bu sayede yayınlarınızda hava şartlarından kaynaklı kesilmeler olmuyor. Çanak anten, kablolama, sabit bir yerde kullanma gibi zorunluluklarınız kalmıyor.

IPTV Sistemi tamamen internet üzerinden çalışmaktadır. İnternet bulunan her yerde IPTV kullanabilirsiniz.

Yayın kalitemiz genel olarak HD seviyesindedir. İnternet bağlantınız 16 Mbit üstünde, sağlıklı ve yeterli ise yüksek kalitede yayının keyfini çıkarırsınız. 4K Yayınlarımız için en az 32 Mbit bağlantı tavsiye ediyoruz.

Elbette. Test sayfamızdan talebinizi ilettiğiniz anda paketiniz oluşturulacak ve bilgileriniz otomatik olarak tarafınıza gönderilecektir. Yayınlarımızı dilediğinizce test edebilirsiniz.

Bilgisayar,
Smart özellikli LG ve Samsung televizyonlarda cihaza gerek kalmadan,
Android özellikli SMART TV’lerde cihaza gerek kalmadan (Televizyonunuzda Google Play Store programı varsa),
Akıllı Telefonlar (Android veya iOS)
Tabletler (Android veya iOS),
MAG 250 (250-254-258) serisi IPTV cihazları,
-IPTV Desteği olan uydu alıcıları veya Android TV Box cihazlar,

Bizden satın aldığınız pakete ait kullanıcı adı/şifre veya m3u dosyanız ile yukarıdaki tüm cihazlardan izleme yapabilirsiniz.

Bu cihazlardan herhangi birine sahip değilseniz, IPTV uyumlu bir uydu cihazı veya Android TV Box satın alarak yayınları izleyebilirsiniz.

LG ve Samsung marka Smart TV’ye sahipseniz, Smart IPTV programını televizyonunuza yükleyerek yayınlarımızı problemsiz izleyebilirsiniz. Smart IPTV programı üretici firmalar tarafından ömür boyu lisanslı olarak tek seferlik 5.49EURO ücreti karşılığında satılmaktadır. İlk yüklediğinizde 1 hafta deneme sürümü vermektedir ve sonrasında ücretli almanız gerekmektedir.

Vestel, Arçelik, Beko, SEG, Altus gibi diğer markalara sahip Smart TV’lerin bazılarında Smart IPTV programı yüklenebilmektedir. Bunu ancak kendiniz kontrol edebilirsiniz. Belirtilen markalardaki televizyonunuzda uygulama yükleme ekranından Smart IPTV programı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer destekliyorsa Smart TV Kurulum sayfamızdaki işlemler ile kurulumunuzu yapabilirsiniz.

STB EMU Yazılımı; Sorunlu çalışması sebebiyle destek vermiyoruz.
KODI Yazılımını; Kanalları geç açması, kimi zaman aktif kanalları açmaması, cihazları çok yorması sebebiyle destek vermiyoruz.
SS IPTV Yazılımını; Kaliteli ve pratik kullanımı olmaması ve güncel kanal çekememesi sebebiyle önermiyoruz.
WI-FI ile Kullanılan Cihazları; Kesintisiz direkt bağlantı gereksimi sebebiyle önermiyoruz.
KORAX IPTV Cihazı; Genelde içerisindeki programda casus yazılım olması ve üyelik bilgilerinizi çalma ihtimali sebebi olduğu için kesinlikle önermiyoruz.

IPTV Evi, özel bir dijital yayın aktarma teknolojisi kullanmaktadır. Tüm yayınlar SD, HD ve 4K olarak farklı tüketimler yapmaktadır. Tam bir hesaplama yapılması mümkün değildir ancak fikir edinmeniz açısında örneğin 1 saatlik bir Full HD yayını 1GB internet tüketimi yapmaktadır.

Bu harcama, Türkiye’deki internet sağlayıcıların Adil Kullanım Kotasından kullanmaktadır. Adil Kullanım Kotanız dolduğunda internet sağlayınız tarafından hızınız yavaşlatılmakta ve yayınlarda kesilmeler olabilmektedir. Bu durumlarda yavaş internetiniz varsa SD kanalları tercih etmelisiniz. Premium spor kanallarının SD yayın alternatifleri mevcuttur.

Not: 2019 Yılbaşı itibari ile Türkiye’de adil kullanım kotası kaldırılacaktır.
Bu konuda, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına ait açıklamaları internette bulabilirsiniz.

IPTV, Yüksek bağlantı hızı gerektiren bir sistem gibi görünse de, IPTV sunucu bilgisayarları özel bir altyapı kullandığı için en az 8Mbit internet bağlantısı yeterlidir. İnternet bağlantı hızınızın minimum 16Mbit olması kaliteli yayın seyretmek için yeterlidir. Yüksek kalite HD yayınlar için tavsiye edilen bağlantı hızı 32Mbit ve üzeridir. Bağlantınızın WI-FI (Kablosuz) olması durumunda, sinyal gücü yüksek olmalıdır. Ancak yine de kesilmeler olması ihtimali ile kablosuz bağlantı tavsiye etmiyoruz.

Bu bilgiler, internet sağlayıcınız tarafından sorunsuz altyapı ile hizmet verilmesi durumunda geçerlidir.

IPTV Evi, ana kaynak yayıncısıdır. Yayınlarımızda kesinlikle; donma, kararma, yayın değiştirme vb mağduriyetler yaşamazsınız. Kurumsal yayın yapan birçok otel, konferans merkezi, fuar gibi firmalara alt yapımızdan yayın ve hizmet kiralamaktayız.
Streaming server firmamız da bulunduğundan altyapımızdan kaynaklı hiçbir sorun meydana gelmemektedir.

Cihazınıza ya da internetinize bağlı sorun yaşamadığınız sürece sunucu bilgisayarlarımızdan kaynaklı donma, takılma asla yaşamazsınız.
Kısacası, yayının ilk çıktığı adrestesiniz şu anda!

Tüm internet kullanıcılarının çok fazlasıyla yanıldığı bir gerçek var.
İnternet hızınızı kontrol ettiğiniz web sitelerinin veya uygulamaların bir çoğu sizin bulunduğunuz şehir/ülke ve kullandığınız internet sağlayıcısının köprüleyici ara santral ile sizin aranızdaki hız akışını ölçer. Fakat ihmal edilen bir doğru var ki internetin çıkış ana kuralı olan WWW yani World Wide Web yapısında da internetin global bir hizmet olduğu gerçeğidir. Bu sebeple, örneğin Türkiye’de Türk Telekom veya benzeri bir firmadan 8Mbit hızında bir internet hizmeti aldığınızı düşünürsek aslında aldığınız Türkiye içindeki iletişimde 8Mbit ve altı değerinde bir hıza sahip olduğunuz ve ortalama sağlıklı şartlarda 3-6Mbit arasında internet hızınızın olabilmesi durumudur. Fakat Türkiye dışına yapılan tüm bağlantılarda bu hız değerinin altında bir hız olduğunun ispatını aşağıdaki örneğimiz ile sizlerle paylaşacağız.

Speed Test Adresine giriş yapınız.
-Web sitesine giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranın sağ tarafında bulunduğunuz ülke ve server lokasyonu, sol tarafında da sağlayıcınız ve IP adresiniz yer alır.
-Sağ altta bulunan CHANGE SERVER yazısına tıklayarak ülkenizden farklı bir ülke seçiniz. (Özellikle uçak uçuşuyla en az 3-4 saatlik mesafesi olan bir yer seçiniz)
-GO Butonuna basınız ve test etmesini bekleyiniz.
-Çıkan sonuçta DOWNLOAD bölümünde sizin gerçek internet hızınızın ne olduğu reel olarak ortaya çıkacaktır. Böylelikle kesin sonuçlara sahip olabileceksiniz.

Artık internet hızınızın gerçekte ne olduğunu biliyorsunuz.

IPTV Evi, yılların tecrübesi ve müşterilerinin geri bildirimleri ile sürekli kanal listesini güncellemektedir.

2018 Yılı itibari ile 50 Ülkeye ait 2.000+’den fazla kanal mevcuttur. Önemli olan çok kanal olması değil, ne kadar stabil bir şekilde çalıştığıdır. Bu sebeple, sadece kendi altyapımızda bulunan stabil çalıştırdığımız kanalların yayınlarını vermekteyiz. Test paketi talep ederek tüm kanal listemizi inceleyebilirsiniz.

IPTV, karasal, uydu kablolu yayın değildir. IPTV, internet üzerinden bilgisayarlar aracılığıyla gelen bir yayın olması sebebiyle sunucu bilgisayarlarımızdan 2 ile 5 saniye arasında gecikmeli çıkmaktadır. Yayınlar çıktıktan sonra bağlı olduğunuz ülke, ülkede hizmet gösteren internet sağlayıcınız, internet sağlayıcınızın kullandığı terminal şebeke binaları, dağıtıcı kol başları, binanızdaki router/switch ve evinizde olan modem sıralamasıyla beraber, kullandığınız cihazın işlemci ve ram yoğunluğuna göre bir gecikme söz konusu olabilmektedir. Bu gecikmenin, ülkelere göre ve normal şartlarda 8 saniye ile 90 saniye arasında değişim gösterdiği müşteri dönüşlerinden tespit edilmiştir. Sorunlu ve kalitesiz internet bağlantılarında bu süre daha da uzayabilir. Bu sebeple gecikmeler tamamen bize bağlı olmayan bir durumdur.

IPTV Evi, ana kaynak yayıncısı olması sebebiyle alt yapımızı kullanarak satış yapmak isteyenlere bayilik vermekteyiz. Bayilik başvurusu için öncelikle aşağıdaki standart gereksinimlere sahip olmanız gerekmektedir.
Aktif müşteri potansiyeli olması, (Minimum 50 Aktif Üye Sahibi)
Müşteri memnuniyetine önem veren,
Ucuz hizmet mantığından uzak.
Bu şartları taşıyorsanız aşağıdaki adresimizden bayilik başvurunuzu iletebilirsiniz.
bayi@iptvevi.com

2002 Yılından bu zamana kadar kesintisiz, dürüst ve kaliteli hizmet verme politikası anlayışında olan IPTV Evi, ödemiş olduğunuz ücretin karşılığını size verme anlayışıyla çalışmaktadır. Fakat Kullanım Şartları sayfamızda belirtilen maddeler ve aşağıdaki bazı durumlarda IPTV Evi hizmeti durdurma prensipleriyle hareket eder.
Terbiye sınırını aşan diyaloglar, küfürlü, hakaret veya tehdit içerikli konuşma,
VPN/Proxy gibi programlar kullanarak yayın açmak,
Herhangi bir hosting firmasının server/dedicated/vps/vds cihazları ve IP adresleri üzerinden yayın açmak,
Satın alınan üyelik bilgilerini paylaşma, dağıtma ve bu yayını kendisinin gibi gösterme,
Aynı anda birden fazla cihazda üyeliği açmak/denemek,
Etik olmayan davranışlar
Müşterinin bizi seçme hakkı olduğu gibi IPTV Evi’nin de müşteri seçme hakkı olduğunu anımsatarak size hizmet vermeyebilir/satmayabilir.
Yukarıda bulunan sebepler dışında yayınlarınızın kapanma ihtimali ya da mağdur olma riskiniz SIFIR’dır.

Evet, iade edebilirsiniz. Ancak bunun için bazı şartlarımız var. Bunları İade Merkezi sayfamızda inceleyebilirsiniz.

Translate »